1726261259030 copy.jpg
У рамках міжнародного кінофестивалю в Торонто було продемонстровано дебютну стрічку молодого українського режисера Павла Острікова. Це єдиний фільм від України в програмі фестивалю, щоправда ще три міжнародні проєкти були сфокусовані на українській темі: “Temporary Shelter” (Анастасія Бортуалі, Ісландія), “Under the Volcano” (Даміан Коцур, Польща) та “Viktor” (Олів’є Сарбіль, США та Україна).
Український фільм “Ти – космос” – це справжня капсула часу, яку творчій команді вдалося вберегти від війни. Сценарист та режисер Павло Остріков працював над фільмом понад 7 років. Основні зйомки відбулися восени 2021 року.
Стрічка “Ти – космос” – це фантастика. Глядач спостерігає недалеке майбутнє, в якому актуальною буде професія космічного далекобійника, який вивозить ядерні відходи із Землі на супутник Юпітера Каллісто.
Це досить рутинна робота. Головний герой – українець Андрій Мельник – два роки добирається в один бік, і два роки назад на Землю. Щоб йому було не так самотньо, він отримав компаньйона – робота Максима, який запрограмований веселити Андрія, розповідаючи йому анекдоти. Однак, за 4 роки жарти неодноразово повторюються, що й спричиняє певні конфлікти між ними.
Несподівано планета Земля вибухає, і Андрій усвідомлює, що він – остання людина у Всесвіті. Його розпач перериває повідомлення з іншого космічного корабля від французької метеорологині Катрін Бука. Між ними 700 мільйонів кілометрів. Він і вона активно обмінюються аудіо повідомленнями, за певний час зближуються настільки, що Андрій вирішує попри все долетіти до Катрін.
Для зйомок у Києві було збудовано концепт ймовірного космічного корабля, що перевозить ядерні відходи. Спеціально запрошений інженер сконструював робота аніматроніка, яким вдалося керувати за допомогою пульта.
У фільмі звучить багато української музики 70-х, 80-х років. Режисер радіє, що саме зараз така музика повертається до сучасного слухача, класичні пісні переспівують, надаючи їм нового життя, тож команді вдалося вловити цей музичний тренд.
Головну роль у фільмі зіграв український актор театру та кіно Володимир Кравчук. На ньому тримається вся увага глядачів, адже це фільм одного актора. Український глядач звик бачити Володимира у комедіях, однак тут його образ отримав нові грані – ми прицільним кадром бачимо внутрішнє сум’яття героя, відчуваємо його біль самотності та розуміємо трепет незвіданого раніше почуття.
“У цьому образі є багато чого українського,” розповів режисер. “Я б виділив його рису самопожертви. Нині кожен українець, що би не відбувалося, продовжує жити і продовжує думати про інших, робити подвиги, коли, здавалося б, не має можливості їх робити”.
За словами Павла Острікова, Володимира Кравчука на цю роль запропонувала кастинг-директорка Алла Самойленко. Хоча вони й товаришують вже давно, однак Павло не уявляв, що саме Володимир може так вправно зіграти відлюдькуватого далекобійника, що згодом перетворюється на останнього романтика.
Наразі Володимир Кравчук служить у ЗСУ, тому і не зміг прилетіти в Торонто, щоб розповісти глядачам про свого героя.
З настанням широкомасштабного російського вторгнення, частина кінокоманди пішла захищати Україну від ворога. В армії служать також продюсер фільму Володимир Яценко, актор Леонід Попадько, режисер монтажу Іван Банніков. На жаль, є і втрати. На фронті загинув постановник піротехнічних трюків Олександр Суворов.
Хоча фільм встигли відзняти до 24 лютого 2022 року, останні кадри таки довелося знімати вже під час великомасштабного вторгнення. В Україну мала приїхати актриса з Франції, однак, за словами продюсера Володимира Яценка, вона надіслала повідомлення, що не приїде, адже не хоче помирати. У критично короткий термін до зйомок вдалося запросити українську актрису Дарію Плахтій, яка на той час перебувала у Великій Британії. Остання сцена фільму, на мою думку, може увійти в історію світового кінематографа як найромантичніша.
Глядачі TIFF прийняли фільм дуже тепло. Павло Остріков шкодує, що вся команда не змогла почути тривалі оплески зали: “Таке життя, але я радий, що ми встигли це зробити, і цього в нас уже ніхто не забере”.
Прем’єра “Ти – космос” в Україні відбудеться у 2025 році. Наразі стрічку представлятимуть на різних кінофестивалях фантастичного кіно, зокрема у Сіджасі (Іспанія), у Страсбургу (Франція), а також на
Fantastic Fest в Техасі.
Планується і вихід фільму у прокат в Канаді.
Авторка – Лідія Карпенко,
журналістка
Фото – Лідія Карпенко